In de context van de Covid-19-pandemie in het eerste kwartaal van 2020 onderging de wereldwijde automarkt een daling van 24,6% ten opzichte van het eerste kwartaal van 2019. Om zijn werknemers te beschermen en met inachtneming van de maatregelen die door de verschillende regeringen werden genomen, heeft Groupe Renault in de loop van de maand maart zijn commerciële en productieactiviteiten in de meeste landen opgeschort en zijn totale verkoop zien dalen met 25,9% tot 672.962 eenheden in het eerste kwartaal 2020 t.o.v. vorig jaar.
In Europa, op een markt die met 26,2% krimpt, daalt de verkoop van Groupe Renault met 36,0% tot 321.756 eenheden, met een sterke versnelling van deze daling op het einde van het kwartaal; dat was het gevolg van de stopzetting van het merendeel van de industriële en commerciële activiteiten van Groupe Renault.
Het merk Dacia, dat voornamelijk aan particuliere klanten verkoopt, werd zwaar getroffen en zit met name in Frankrijk op een sterk dalende curve (-41,7%); het noteert over het algemeen een daling van 44,5% van de inschrijvingen. Het merk Renault daalt op zijn beurt met 32,3%.
In het segment van de elektrische voertuigen in Europa verkocht het merk Renault in het eerste kwartaal 22.810 voertuigen met een marktaandeel van 17,3%, voornamelijk dankzij Nieuwe ZOE.
Buiten Europa daalt de verkoop van Groupe Renault met 13,4% in het eerste kwartaal.
In deze crisiscontext zorgen de nieuwe modellen, die in de tweede helft van 2019 werden gelanceerd, voor goede prestaties in bepaalde landen. In Rusland noteert het merk Renault een stijging van de verkoop met 9,2% dankzij het succes van Arkana, in een markt die met 1,8% groeit. In India kan Groupe Renault dankzij Triber zijn verkoop met 3,5% verhogen ondanks een daling van de markt met 22,8%. In Zuid-Korea stijgt de verkoop van Groupe Renault met 20,1% dankzij het succes van de XM3 die in februari 2020 werd gelanceerd, in een markt die met 6,8% krimpt.
KWARTAALOMZET PER BEDRIJFSSECTOR
In het eerste kwartaal van 2020 bereikt de omzet van Groupe Renault 10.125 miljoen euro (-19,2%). Bij constante wisselkoers en perimeter zou de daling 18,3% bedragen.
De omzet van de afdeling Auto exclusief AVTOVAZ bereikt 8.591 miljoen euro, een daling van 21,3%. Dit verschil is voornamelijk te verklaren door een daling van de volumes (-14,1 punten).
De impact van de verkopen aan de partners is negatief met -6,1 punten. Dit verschil is het gevolg van de sterke daling van de productie van voertuigen en onderdelen voor Nissan, Daimler en Opel.
De wisselkoerseffecten waren negatief met -1,4 punt; dat is voornamelijk gerelateerd aan de devaluatie van de Argentijnse peso en de Braziliaanse reaal.
Het prijseffect is positief met 2,8 punten ten gevolge van de tariefverhogingen om de devaluaties en de productverrijking te dekken.
De mix- en andere effecten wegen respectievelijk door voor -1 punt en -1,5 punt.
De bijdrage van AVTOVAZ aan de omzet van Groupe Renault bedraagt dit kwartaal 701 miljoen euro, een daling van 8,6%, rekening houdend met een positief effect van wisselkoersen van 14 miljoen euro.
De Mobiliteitsdiensten worden nu aangeboden in een specifieke activiteitensector en vertegenwoordigen 6 miljoen euro omzet in het eerste kwartaal 2020.
De Verkoopfinanciering (RCI Banque) realiseert dit kwartaal een omzet van 827 miljoen euro, een daling met 2,0% ten opzichte van 2019, voornamelijk door een negatief wisselkoerseffect van 19 miljoen euro door de Argentijnse peso en de Braziliaanse reaal. Het aantal nieuwe financieringscontracten daalt met 10,4% door de daling van de verkoopvolumes. Rekening houdend met een gemiddelde looptijd van de financieringscontracten in portefeuille van meer dan drie jaar en goede commerciële prestaties over het hele jaar 2019, zijn de gemiddelde productieve activa blijven stijgen (+6,1 % in vergelijking met het eerste kwartaal van 2019) en bedragen ze eind maart 2020 49,3 miljard euro.
Per 31 maart 2020 vertegenwoordigt de totale voorraad (inclusief het zelfstandige netwerk) 660.000 voertuigen tegenover 656.000 dagen per eind maart 2019.
De activiteit Auto beschikt op 31 maart 2020 over liquiditeitsreserves van 10,3 miljard euro (15,8 miljard euro op 31 december 2019).
In de huidige context van de Covid-19-pandemie en met het oog op de verantwoordelijkheid tegenover alle stakeholders van Groupe Renault, die inspanningen leveren of de gevolgen van deze crisis zonder voorgaande ondervinden, heeft de Raad van Bestuur van Renault op 9 april 2020 beslist om op de Algemene Vergadering van 19 juni 2020 voor te stellen geen dividenden meer uit te keren.
VOORUITZICHTEN VOOR 2020
Zoals gemeld op 20 maart 2020 bij de publicatie van het Universeel registratiedocument, heeft Groupe Renault zijn richtlijnen voor 2020 opgeschort wegens de onzekerheid die voortvloeit uit de wereldwijde Covid-19-crisis en de sluiting van fabrieken en commerciële vestigingen in vele landen. Groupe Renault start zijn commerciële en productieactiviteit opnieuw op in de landen waar de veiligheids- en reglementaire voorwaarden dit toelaten en zal alle gepaste maatregelen nemen om efficiënt in te spelen op de commerciële vraag.
Tot op heden is de impact van deze crisis op de resultaten van Groupe Renault nog altijd onmogelijk te evalueren. Groupe Renault zal nieuwe richtlijnen meedelen zodra dit redelijkerwijs mogelijk is.